T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
« Geri
Son güncelleme tarihi: 26.02.2019

KİMYASALLARIN KISITLANMASINDA YENİ DÖNEM

Sanayicilerin, Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmeliğin  (KKDİK Yönetmeliği) kendi halinde veya karışım içindeki maddeler ile eşya içindeki kasıtlı salım yapan ya da yüksek önem arz eden maddeleri kapsamına alan ve 2021 yılında başlayacak olan ‘Kayıt’ süreci ile ilgili hazırlıkları devam etmektedir. Diğer taraftan Yönetmeliğin çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olan kimyasallara ilişkin kısıtlama takvimi de işlemektedir.

 

31/12/2018 tarihinde yürürlüğe giren 20 madde ve madde grubunun daha kısıtlanması ile birlikte eğlence ve dekoratif amaçlı kullanılan eşyaların ve oyuncakların daha güvenli bir şekilde piyasaya arzı hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra; örneğin kloroformun yüzey temizleyicilerinde, toluenin yapıştırıcılarda ve sprey boyalarda, amonyum nitratın gübrede, akrilamidin derz dolgu macununda kullanımındaki kısıtlamalar da yürürlüğe girmiştir. Ayrıca; KKDİK Yönetmeliği ek-17’nin 28, 29, 30uncu girdilerinde tanımlanan kanserojen, mutajen ve üreme sistemine toksik olan 1000’in üzerinde maddenin halka arzına yönelik kullanımı ve piyasaya arzı da artık kısıtlamaya tabidir. 

31.12.2018 tarihinde kısıtlaması yürürlüğe giren madde ve madde gruplarının listesi aşağıdadır:

NOT: Bu madde/madde gruplarının kısıtlandığı sektör ve kısıtlama şartlarına ilişkin detaylar KKDİK Yönetmeliği ek-17 Kısıtlamalar Listesi Tablosunun ikinci sütununda yer almaktadır.