T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
« Geri
Son güncelleme tarihi: 27.09.2018

KKS aracılığıyla ön MBDF’ler gönderilmeye devam ediyor

 Zararlı olarak sınıflandırılan maddelerin kimliği, fiziksel zararlılıkları (patlayıcı, alevlenir vs), insan sağlığına ilişkin zararları (kanserojen, üreme sistemine toksik vs.) ve çevresel zararları (sucul ortam için zararlı vs.); ayrıca kimyasalın zararlılık işaretleri, uyarı kelimeleri ve önlem ifadeleri gibi güvenli kullanımına ilişkin bilgiler 2015 yılından beri sanayiciler tarafından Kimyasal Kayıt Sistemi (KKS) aracılığıyla Sınıflandırma Etiketleme Bildirimleri ile iletilmektedir. 2021 yılından itibaren ise; 1 ton ve üzeri miktarda imal/ithal edilen maddeler için kayıt süreci başlayacaktır.

Sanayiciler sınıflandırma etiketleme bildirimi veya kayıt yapacakları maddeler için öncelikle Kimyasal Kayıt Sistemi üzerinden ön MBDF göndermektedir. Ön MBDFsi gönderilen maddelerin MBDF sorgulaması yapılarak aynı maddeyi imal/ithal eden ve daha önceden ön MBDF göndermiş olan diğer firmaların iletişim bilgilerine ulaşılabilmektedir. Böylece aynı maddeyi imal/ithal eden firmalar ortak kayıt yapabileceklerdir.

 Sisteme şu ana kadar 805 firma tarafından 10442 maddenin ön MBDFsi gönderilmiştir. 644 firma ise 9905 madde için Sınıflandırma Etiketleme Bildirimi göndermiştir. Ön MBDF ve bildirim süreçleri devam etmektedir.